Kort fortalt: Bøtø, Elkenøre og Gedesby udgør den rolige strandstribe syd for Marielyst på Falsters østkyst — en del af den kilometerlange, hvide sandstrand med klitter, hvor sommerhusene ligger bag diget helt ud til Østersøen. Her møder den børnevenlige badestrand storslået natur: fuglereservatet Bøtø Nor, den vilde Bøtøskoven og Danmarks sydspids ved Gedser Odde. Roen, naturen og det store tyske marked giver stærk efterspørgsel. Velbeliggende huse opnår typisk 15–20 udlejningsuger og en bruttolejeindtægt på 80.000–140.000 kr. om året. Her får du overblik over potentiale, områder, prisniveau, sæson og bureauer — og hvorfor DanCenter står stærkt netop her.
Bøtø, Elkenøre og Gedesby ligger på Falsters østkyst syd for Marielyst i Guldborgsund Kommune. Kombinationen af den fremragende børnestrand, den store natur og den rolige stemning gør området til et attraktivt og lidt mere afsides alternativ til den livlige badeby mod nord. Vil du forstå de generelle regler og økonomien bag udlejning, så start med vores guide til udlejning af sommerhus — eller se hele landsdelen i vores guide til sommerhusudlejning på Lolland-Falster.
Udlejningspotentiale i området
Områdets styrke er kombinationen af den brede, børnevenlige sandstrand og den rige natur — samtidig med ro og en lidt lavere pris end i selve Marielyst. Det tiltrækker danske og især tyske familier samt naturelskere, og nærheden til Marielysts faciliteter og Gedser-færgen til Tyskland understøtter en solid belægning.
Huse tæt på strand og natur, med plads til familier og gerne pool eller spa, klarer sig bedst og forlænger sæsonen. Vil du regne på din egen indtjening, kan du bruge vores gennemgang af hvor meget man kan tjene på sommerhusudlejning.
Populære områder syd for Marielyst
Strandstriben og baglandet dækker alt fra fremragende badestrand til fuglereservat, vild skov og landsbyidyl:
Strandene ved Bøtø, Elkenøre & Gedesby
En del af Falsters kilometerlange, hvide sandstrand med klitter — børnevenlig, med rent badevand og gode muligheder for at finde rav. Sommerhusene ligger bag diget helt ud til Østersøen.
Bøtø Nor Fuglereservat
Det tidligere nor er i dag et fredet fuglereservat med to fugletårne og udsigt over sø, rørskov og enge — særligt om efteråret et knudepunkt for det store fugletræk sydover.
Bøtøskoven & Bøtø Plantage
En vild fyrre- og granskov med rigt dyreliv og sjældne sommerfugle, hvor naturplejen varetages af fritgående Konikheste og skotsk højlandskvæg — ideel til vandreture året rundt.
Gedesby landsby & Møllen
Den hyggelige landsby med kirke, gadekær og stråtækte huse — og Gedesby Mølle fra 1911, der stadig maler mel, som gæster kan få gratis med hjem, med legeplads og rasteplads.
Gedser Odde & Danmarks sydspids
Ved Gedser Odde markerer “Sydstenen” Danmarks sydligste punkt. Tæt på ligger Gedser med museer og røgeri samt færgeforbindelse til Rostock i Tyskland.
Aktiv ferie & Marielyst tæt på
Gode cykel- og vandreruter, windsurfing og fiskeri langs kysten samt golf ved Marielyst — og badebyens butikker, minigolf og gokart ligger få minutter mod nord.
Prisniveau ved køb
Vil du købe et sommerhus i området med udlejning for øje, er prisniveauet ofte mere moderat end i selve Marielyst — med et godt forhold mellem købspris og lejeindtægt. Strandnære huse er dyrest, mens huse længere inde og mod syd er billigere.
| Område | Karakter | Prisniveau (vejledende) |
|---|---|---|
| Strandnært (Bøtø, Elkenøre) | Bred børnestrand | Højest i området |
| Gedesby & skovnært | Natur og ro | Middel |
| Længere inde & mod syd | Lavere indgangspris | Lavest |
Tallene er vejledende og bør altid tjekkes mod aktuelle udbud på fx Boliga eller Boligsiden, da prisniveauet ændrer sig løbende. Skal købet finansieres, kan du læse mere i vores guide til sommerhuslån og realkredit.
Sæson og belægning
Området har en stærk, strandbåret sæson med hovedvægt på sommeren, forlænget af naturen og nærheden til Tyskland:
- Højsæson (uge 26–33): fuld belægning og de højeste ugepriser i sommerferien, hvor strand og bagland summer af liv.
- Skuldersæson (påske, forår og efterår): stærk — danske og tyske familier samt fugle- og naturturister booker uden for højsommeren, blandt andet til efterårets fugletræk.
- Vinter: huse med god standard, brændeovn eller spa kan udlejes til hyggeophold uden for sæsonen.
Energi er en udlejningsfaktor: Et hus, der er billigt at varme op, kan udlejes rentabelt til efterårs- og vinterophold uden for højsæsonen. Se vores guide til bedste varmekilde til sommerhus.
Hvilket bureau i Bøtø, Elkenøre og Gedesby?
Området dækkes af alle de store bureauer — og fordi den brede børnestrand trækker et stort dansk og især tysk familiepublikum, vejer bred international rækkevidde tungt:
DanCenter
DanCenter er Danmarks ældste feriehusbureau med en meget stærk digital platform og bred international rækkevidde — en klar fordel på Falsters østkyst, der ligger tæt på Tyskland med færge fra Gedser til Rostock og trækker rigtig mange tyske familier. Inventar- og bygningsforsikring er inkluderet i aftalen.
Med et stort udbud og gæster fra både Danmark og udlandet rammer DanCenter bredt syd for Marielyst. Læs vores DanCenter anmeldelse →
NOVASOL er ligeledes meget stærk på netop det tyske familiemarked, der dominerer denne kyst, og er et oplagt alternativ — mens Sol og Strand er et solidt dansk valg med dedikeret dækning af Gedesby, og Feriepartner tilbyder fleksible vilkår uden binding. Det kan betale sig at indhente tilbud fra flere. Se vores samlede oversigt over bedste udlejningsbureauer, eller sammenlign fx NOVASOL vs DanCenter.
Kom i gang med udlejning i området
Har du allerede et sommerhus ved Bøtø, Elkenøre eller Gedesby — eller overvejer at købe et — er næste skridt at få det ud på markedet hos et bureau, der kan udnytte den stærke familieefterspørgsel og nærheden til det tyske marked. Overvejer du at skifte fra dit nuværende bureau, kan du få en gratis, uforpligtende vurdering af, om du kan opnå bedre vilkår.
Udlej dit sommerhus syd for Marielyst
Få flere udlejninger og bedre indtjening — udnyt den hvide børnestrand, naturen og nærheden til det store tyske marked. Gratis og uforpligtende, typisk svar inden 24 timer.
Andre populære områder
Sommerhusudlejning på Lolland-FalsterHele landsdelen – Marielyst, Bøtø og Sydlolland Sommerhusudlejning i MarielystFalsters livlige badeby lige mod nordFAQ – Sommerhusudlejning i Bøtø, Elkenøre & Gedesby
Et velbeliggende hus i området opnår typisk 15–20 udlejningsuger om året og en bruttolejeindtægt på 80.000–140.000 kr. ved høj belægning. Den brede børnestrand, naturen og nærheden til det tyske marked giver en solid sæson, og prisniveauet er ofte mere moderat end i selve Marielyst.
DanCenter er Danmarks ældste bureau med en stærk digital platform og bred international rækkevidde – en fordel på en kyst tæt på Tyskland med Gedser-Rostock-færgen. NOVASOL er ligeledes meget stærk på det tyske familiemarked, Sol og Strand er et solidt dansk valg med dedikeret Gedesby-dækning, og Feriepartner tilbyder fleksible vilkår uden binding.
Bøtø, Elkenøre og Gedesby ligger på den samme kilometerlange, hvide sandstrand syd for Marielyst, men er roligere og mere naturprægede. Her er der kort til fuglereservatet Bøtø Nor, den vilde Bøtøskoven og Danmarks sydspids – og samtidig få minutter til Marielysts butikker og aktiviteter mod nord.
Ja. Det er en del af Falsters lange, hvide sandstrand med klitter, rent badevand og lavt vand – meget børnevenlig. Sommerhusene ligger bag diget lige ud til Østersøen, og man kan finde rav langs kysten, især ved Gedser Odde.
Området byder på fuglereservatet Bøtø Nor med to fugletårne, den vilde Bøtøskoven med Konikheste og skotsk højlandskvæg, Gedesby landsby med sin mølle fra 1911 og Danmarks sydspids ved Gedser Odde. Der er gode cykel- og vandreruter, windsurfing, fiskeri og golf ved Marielyst.
Prisniveauet er ofte mere moderat end i selve Marielyst, med et godt forhold mellem købspris og lejeindtægt. Strandnære huse er dyrest, mens huse længere inde og mod syd er billigere. Tjek altid aktuelle udbud på fx Boliga eller Boligsiden.









