NOVASOL vs DanCenter –
hvilket bureau passer til dit sommerhus?
NOVASOL og DanCenter er to af Danmarks største udlejningsbureauer. Begge har stærke internationale netværk — men de adskiller sig på provision, service og målgruppe.
NOVASOL og DanCenter — kort overblik
Begge bureauer tilhører i dag Awaze Group, en af Europas største aktører inden for ferieudlejning, men de drives som separate brands med forskellige styrker og positioneringer på det danske marked.
NOVASOL har et markant globalt aftryk med boliger i 36 lande og et netværk af over 10.000 internationale bookingpartnere. DanCenter er mere fokuseret på Norden og er særligt stærk på det tyske og skandinaviske marked med lokale kontorer i Danmark.
- 55+ år i branchen
- 90.000+ ferieboliger i 36 lande
- 10.000+ internationale bookingpartnere
- Stærk på tyske og hollandske gæster
- Dynamisk prisoptimering
- Erfaring med wellness og luksus
- 50+ år i branchen
- 9.000+ boliger primært i Norden
- Stærk på tyske og skandinaviske gæster
- Lokale kontorer i Danmark
- Personlig ejerservice
- Individuel provisionsaftale
Detaljeret sammenligning
| Parameter | NOVASOL | DanCenter |
|---|---|---|
| Grundlagt | 1970 | 1974 |
| Antal boliger | 90.000+ i 36 lande | 9.000+ primært Norden |
| Provision | 25–32% ekskl. forsikring | Individuel aftale |
| Opsigelsesvarsel | Op til 1 år | Varierer |
| Internationalt salg | 36 lande, 10.000+ partnere | Primært Tyskland og Norden |
| Lokalkendskab DK | Bredt dækkende | Lokale kontorer |
| Forsikring inkl. | Nej | Varierer efter aftale |
| Dynamisk prissætning | Ja | Ja |
| Wellness / luksus | Stærk erfaring | Godt |
| Bundfradrag 2026 | 50.200 kr. | 50.200 kr. |
| Online ejerportal | Ja — detaljeret | Ja |
Begge bureauer er en del af Awaze Group. Vilkår kan variere afhængigt af sommerhustype og beliggenhed.
Provision — hvad koster det at udleje?
Provision er typisk den vigtigste faktor for mange ejere. Begge bureauer arbejder med en procentdel af lejeindtægten, men strukturen er forskellig.
NOVASOL: 25–32% provision
NOVASOL opererer med en provision på typisk 25–32% af lejeindtægten. Forsikring er ikke inkluderet og kommer oven i. Til gengæld er markedsføringen global og bookingnetværket meget bredt.
DanCenter: Individuel aftale
DanCenter forhandler provision individuelt med ejerne afhængigt af sommerhustype, beliggenhed og forventet bookingvolumen. Spørg altid konkret og sammenlign den forventede nettoudbetaling.
Hvad betyder provision reelt?
Et sommerhus med 150.000 kr. i bruttolejeindtægt og 28% provision giver en provision på 42.000 kr. Det er vigtigt at sammenligne nettoudbetalingen — ikke kun procentsatsen — da bookingvolumen og belægning varierer.
Internationalt salg og gæsteprofil
NOVASOL — 36 lande og 10.000+ partnere
NOVASOL har et af de bredeste internationale salgsnetværk i branchen. Særligt stærk på tyske, hollandske og britiske gæster — gavnligt for sommerhuse i populære kystområder der appellerer til europæiske feriegæster.
DanCenter — stærk på Tyskland og Norden
DanCenter er særligt stærk på det tyske marked og skandinaviske gæster. Med lokale kontorer og tæt kendskab til det nordiske feriemarked er de et godt valg for ejere i områder med høj efterspørgsel fra disse gæstegrupper.
Ejerservice og support
NOVASOL — digital og centraliseret
NOVASOL tilbyder en detaljeret ejerportal med overblik over bookinger, indtægter og gæstevurderinger. Mange ejere sætter pris på transparensen og de detaljerede rapporter.
DanCenter — lokal og personlig
DanCenter har lokale kontorer i Danmark og lægger vægt på personlig rådgivning. For ejere der foretrækker en direkte relation til deres bureau kan dette være en klar fordel.
Hvad er styrken ved hvert bureau?
NOVASOL — det skiller sig ud på
- Størst globalt netværk — 90.000+ boliger i 36 lande
- 10.000+ internationale bookingpartnere
- Stærk eksponering mod tyske, hollandske og britiske gæster
- Særlig erfaring med wellness- og luksussommerhuse
- Dynamisk prisoptimering der maksimerer belægning
DanCenter — det skiller sig ud på
- Stærk på det tyske og nordiske marked
- Lokale kontorer med personlig ejerservice
- Tæt kendskab til det danske feriemarked
- Individuel provisionsforhandling
- God til ejere der prioriterer lokal rådgivning
Hvad skal du vælge?
✓ NOVASOL passer godt hvis du…
- Ønsker det bredeste internationale salgsnetværk
- Har et wellness- eller luksussommerhus
- Vil have dynamisk prisoptimering og stærk digital platform
- Appellerer til europæiske feriegæster
- Ønsker erfaret bureau med stærk track record
✓ DanCenter passer godt hvis du…
- Foretrækker personlig og lokal rådgivning
- Har et sommerhus der primært appellerer til tyske og nordiske gæster
- Ønsker en individuel provisionsforhandling
- Sætter pris på lokalt kendskab til dit ferieområde
- Vil have tæt kontakt til et lokalt kontor
🏖️ Usikker på hvilket bureau der passer til dit sommerhus?
Få en gratis og uforpligtende vurdering — og se hvad du realistisk kan forvente i lejeindtægt. Typisk svar inden for 24 timer.
Få gratis vurdering → Læs NOVASOL-anmeldelsenKonklusion — NOVASOL vs DanCenter
Både NOVASOL og DanCenter er solide og erfarne bureauer med stærke internationale salgsnetværk. Valget handler ikke om hvem der er bedst generelt — men om hvem der passer bedst til dit specifikke sommerhus.
NOVASOL er det naturlige valg for ejere der vil have det bredeste internationale netværk og særligt stærk eksponering mod europæiske gæster — og for ejere af wellness- og luksussommerhuse.
DanCenter er et stærkt alternativ for ejere der prioriterer personlig service, lokalt kendskab og tæt samarbejde — særligt hvis din målgruppe primært er tyske og nordiske familier.
Uanset hvad du vælger anbefaler vi altid at indhente et konkret tilbud fra begge bureauer og sammenligne den forventede nettoudbetaling — ikke kun provisionen.
Læs også
Ofte stillede spørgsmål — NOVASOL vs DanCenter
NOVASOL har et markant bredere globalt netværk med 90.000+ boliger i 36 lande og over 10.000 internationale bookingpartnere. DanCenter er mere fokuseret på Norden og det tyske marked med lokale kontorer i Danmark og personlig ejerservice. Begge er i dag ejet af Awaze Group men drives som separate brands med forskellige styrker.
NOVASOL arbejder typisk med en provision på 25–32% af lejeindtægten, eksklusiv forsikring. DanCenter forhandler provision individuelt afhængigt af sommerhustype, beliggenhed og forventet bookingvolumen. Indhent altid et konkret tilbud og sammenlign den forventede nettoudbetaling — ikke kun procentsatsen.
NOVASOL har særlig erfaring med wellness- og luksussommerhuse og et bredt internationalt netværk der appellerer til gæster der efterspørger netop den type boliger. Det gør dem til et naturligt førsteval for ejere af pool- og spahuse i populære ferieområder som Vestjylland og Nordsjælland.
a, det er muligt at skifte bureau. Opsigelsesvarsel og betingelser varierer — NOVASOL opererer typisk med op til 1 års opsigelsesvarsel, mens DanCenter’s vilkår afhænger af den individuelle aftale. Læs altid din kontrakt grundigt inden du skifter.
Det afhænger af beliggenhed, størrelse og faciliteter. Et attraktivt sommerhus i et populært ferieområde kan typisk generere 80.000–200.000 kr. om året i lejeindtægt. Sommerhuse med wellness som pool, sauna eller spa ligger i den høje ende og har desuden længere sæson. Få en gratis og uforpligtende vurdering af dit konkrete sommerhus.








